Pieczenie chleba łatwiejsze niż kiedykolwiek

Zapach świeżo upieczonego chleba rozchodzący się po domu dla wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Dzisiaj moda na pieczenie wraca – domowy chleb jest nie tylko zdrowszy od wypieków oferowanych w piekarniach. Przepisów jest tak wiele, że praktycznie każdego dnia możemy raczyć naszych bliskim innym wypiekiem. Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęcie przygody z wypiekami?

Chleb tworzony z sercem – jakie składniki są potrzebne?

Podstawą w pieczeniu są oczywiście składniki. Do wypiekania chleba nie trzeba wiele, jednak wielu z nas może posiadać indywidualne zalecenia żywieniowe. W sklepach bez trudu znajdziemy klasyczną mąkę odpowiednią do pieczenia chleba. W wielu marketach pojawiają się także mąki odpowiednie dla osób z licznymi alergiami. W przypadku mąk bezglutenowych są to: mąka z prosa, gryczana, ryżowa, kukurydziana, ziemniaczana. Z mąk bardziej klasycznych wymienia się mąkę pszenną, orkiszową, jęczmienną, żytnią, owsianą. Olbrzymi wybór mąk dla piekarni czy cukierni zapewniają producenci tacy jak Savpol.
Wybór mąki to jednak nie wszystko. Obecnie panuje moda na chleby z ziarnami. Ich dowolną ilość możemy dodać do ciasta – dzięki temu nasz chleb będzie bardziej pożywny i smaczniejszy. Konkretne nasiona możemy użyć również do posypania chleba – w tym celu warto wykorzystać ziarna słonecznika, mak lub czarnuszkę.

Co może okazać się przydatne podczas domowego pieczenia chleba?

Z pewnością warto zaopatrzyć się w dobrą książkę kucharską, poświęconą wyłącznie temu zagadnieniu. Dzisiaj bez problemu znajdziemy interesujące wydawnictwa, również zagranicznych autorów, w polskich księgarniach stacjonarnych i internetowych.

Wejdź na http://savpol.pl i sprawdź ofertę hurtowni cukierniczej Savpol