Jeżeli chcemy samodzielnie w domu obcinać naszemu kotu pazury, to najważniejszym elementem jest by zacząć to robić gdy nasz pupil jest kocięciem. Gdy zaczniemy wcześnie, kot uzna obcinanie pazurów za coś normalnego oraz nie będzie nam stwarzał przy tym problemów.

Jak obcinać pazury kotu

Aby rozpocząć obcinanie pazurów u kota, należy wyposażyć się w specjalne obcinaczki. Pozwolą one na bezpieczne oraz sprawne skrócenie pazurów. Zanim przejdziemy do samego obcinania pazurów, należy przyzwyczaić kota do dotyku jego łapek oraz ich ściskania. Jeżeli kotu nie będą przeszkadzały te czynności, to spokojnie możemy rozpocząć zabieg. Najważniejszym elementem obcinania pazurów jest, aby pamiętać, że obcinamy jedynie białą końcówkę pazura. Dalej widoczny jest czerwony rdzeń, który jest silnie ukrwiony oraz unerwiony. Jeżeli chodzi o częstotliwość tego zabiegu, to w głównej mierze jest to kwestia indywidualna. Niektórym kotom należy je obcinać co 3, 4 tygodnie, a niektórym znacznie rzadziej.

Pamiętajmy, że jeżeli nie czujemy się na siłach aby obciąć kotu pazury, to możemy skierować się z tym do weterynarza. Jeżeli szukamy doświadczonego gabinetu, to warto sprawdzić gabinet weterynaryjny Alphavet w Krakowie.