Dzieci zawsze obawiają się pierwszej wizyty u lekarza, niezależnie od jej celu, czy jest to rutynowe badanie, choroba, czy jakiekolwiek zabiegi medyczne. Przygotowanie do wizyty w poradni lub szpitalu wymaga wzmożonej uwagi ze strony rodziców. Przychodnia dla dzieci może budzić w dziecku lęk, ale na szczęście rodzice są w stanie temu przeciwdziałać.

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza

Ostrzeż dziecko z wyprzedzeniem o wizycie w przychodni i wyjaśnić mu cel wyprawy. Jeśli najbliższa wizyta u lekarza jest planową kontrolą okresową, powiedz lekarzowi, aby sprawdził, jak dziecko rośnie i rozwija. Wytłumacz dziecku, że wszystkie maluchy chodzą do lekarzy na te badania.

Wyjaśnij, że lekarz będzie zadawał pytania, badał dziecko (w tym celu będziesz musiał się rozebrać, wystawić język itp.). Powiedz dziecku szczegółowo, jak będzie przebiegać badanie lekarskie lub procedury. Jeśli dziecko jest nieśmiałe, nie zmuszaj go, aby samodzielnie odpowiadało na pytania lekarza. Nigdy nie strasz dziecka wizytą u lekarza, zastrzykami itp. Zastrzyk, bolesne badanie to nieunikniona „uciążliwość”, ale nie kara, a dziecku należy wytłumaczyć, że takie zabiegi są niezbędne do jego szybkiego powrotu do zdrowia. Jeżeli szukamy dobrej przychodni dla dzieci to warto sprawdzić ofertę przychodni promykslonca – Przychodnia dla dzieci.